opinie o wózkach widłowych

Wybierając sprzęt do zastosowań przemysłowych, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego przeznaczenie. Czy będzie użytkowany na zewnątrz, na drogach i podjazdach, czy wewnątrz budynku, pośród magazynowych regałów? A jeśli kupić wózek widłowy to o jakiej specyfikacji? Największe znaczenie ma rodzaj napędu, ponieważ definiuje to, gdzie będzie mógł być wprowadzany pojazd. Wózki spalinowe, na przykład na paliwo diesel czy olej napędowy, nadają się zwłaszcza do pracy w trudnych warunkach i do pokonywania dalszych odległości. Nie można ich jednak wykorzystywać do pracy w halach, ponieważ emitują duże ilości szkodliwych dla człowieka spalin oraz gazów cieplarnianych. Jaki model zatem nadawałby się do zadań specjalnych w budynkach?

Wózki do użytku wewnętrznego

Załóżmy, że potrzebujemy sprzętu podnośnikowego do niewielkiej hurtowni ogrodniczej. Jaki nowy wózek widłowy sprawdziłby się w takich warunkach? Pierwsze, o czym powinniśmy pomyśleć to rozmiar pojazdu. Lawirowanie między regałami hurtowni to zadanie dla lekkiego i zwrotnego wózka widłowego, a tymi cechami najczęściej charakteryzują się wózki elektryczne. Nadają się one do prowadzenia prac w magazynach, ponieważ w ogóle nie emitują toksycznych gazów. Oznacza to, że są nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Modele akumulatorowe ostatnio zyskują na popularności ze względu na niższe koszta eksploatacyjne. W wózkach elektrycznych wykorzystuje się baterie litowo-jonowe, które można często ładować bez zmniejszania ich żywotności, a więc i pracować na nich bez przestojów.

Innowacje dla bezpieczeństwa

Kiedy wybieramy wózek widłowy, niemałe znaczenie ma również cena. Szukamy rozwiązań ekonomicznych, które w dłuższej perspektywie przyniosą realne oszczędności. Na czym jednak nie warto oszczędzać? Przede wszystkim, gdy decydujemy się na wózek jezdniowy, powinniśmy myśleć o bezpieczeństwie operatora. Producenci prześcigają się w innowacjach, które mają ułatwić sterowanie pojazdem i jego bezpieczne zatrzymanie. Z tego powodu w nowoczesnych modelach pojazdów tego typu instaluje się mokre hamulce tarczowe. Oznacza to, że są one zanurzone w oleju, co sprawia, że są wielokrotnie bardziej wytrzymałe od zwykłych. Standardem powinna być również zwiększona widoczność międzymasztowa, która umożliwia operatorowi czynną obserwację pola manewrowego.

Realne oszczędności dla firmy

Skoro decydowaliśmy się na wózek do hurtowni ogrodniczej, to będziemy musieli podnosić na przykład ciężkie worki z nawozem lub ziemią uprawną. To spore obciążenie, dla którego potrzebna jest odpowiednia przeciwwaga. We wspomnianych wózkach elektrycznych dodatkowe dociążenie pojazdu stanowi również sam akumulator. W takim razie czy mają one jakąś wadę? Co prawda charakteryzują się wyższą ceną startową przy zakupie, natomiast w dłuższej perspektywie pozwalają znacznie zaoszczędzić na wydatkach związanych z zakupem paliwa. Mają też mniej elementów eksploatacyjnych, które należy serwisować niż modele spalinowe. Dodajmy do tego jeszcze cichą pracę i mamy wózek idealny dla małego przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *